Jesteś tutaj
Tydzień pomocy osobom poszkodowanym przestępstwem
Wzorem lat ubiegłych Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje w dniach 22–27 lutego 2016 r. „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Podobnie jak w latach ubiegłych zasadniczym celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.
Dyżury specjalistów będą odbywały się w utworzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem prowadzonych przez organizacje pozarządowe w ramach Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw. Dyżury te będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 18 oraz w sobotę w godzinach od 10 do 13. Lista podmiotów, w których będzie można uzyskać niezbędną informację i ich adresy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl
Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że w obchody "Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem" włączyły się Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Izba Radców Prawnych, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Prokuratura Generalna, Komenda Główna Straży Granicznej, Krajowa Rada Komornicza, Krajowa Rada Notarialna, Krajowa Rada Kuratorów, a także Naczelna Izba Lekarska.
Kuratorzy zawodowi okręgu ostrołęckiego udzielają stosownej pomocy osobom pokrzywdzonym na dyżurach w Zespołach służby kuratorskiej; szczegółowy wykaz godzin dyżurów kuratorów znajduje się na stronach internetowych poszczególnych Sądów Rejonowych.
W sądach znajdą się ulotki informacyjne zawierające szczegółowe dane teleadresowe Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem oraz ich filii.